NVESZ évkönyv 2020 – Magyar Erőemelő Szövetség

A Nemzeti Versenysport Szövetség az év eleji kiadványában megjelent írásokat – aktualizálva – folyamatosan közzéteszi. Mivel az évkönyv bolti forgalomban nem kapható, így az NVESZ-hez tartozó rendkívül színes sporttársadalom bemutatását azokhoz is el szeretnénk juttatni, akik nem találkoztak a kiadvánnyal. A mostani részben a Magyar Erőemelő Szövetség tevékenységét, eredményeit, céljait mutatjuk be.

Erőemelés

Nem túlzás kijelenteni: a nagy nemzetközi versenyeken folyamatosan lehet találkozni magyarokkal az eredményhirdetések lebonyolításakor, hiszen legjobbjaink rendre dobogóra állnak. Mivel a fogásnemek közül a fekvenyomásban külön is rendeznek világversenyeket, így az erőemelős társadalom tagjai sok megmérettetésen szerepelnek.

Magyarországon ha a felnőtt vonalat nézzük, az utóbbi időszakban eredményesebbnek bizonyult a női szakág. Kolumbiában és Lengyelországban is volt magyar induló Szabó Ágnes személyében. A fiúk inkább utánpótlás vonalon voltak sikeresek az elmúlt években. Ne feledkezzünk meg a masters korosztályokról, amelyekben világbajnokok sorát adta Magyarország.

2019-ben Luxemburgban rendezték meg a klasszikus fekvenyomó Európa-bajnokságot. Itt az összes kategóriát beleszámítva hét arannyal, négy ezüsttel és két bronzéremmel térhetett haza a magyar küldöttség.

A felnőtteknél a női open mezőnyben a tokiói világbajnok, korábbi Európa-csúcstartó Szabó Ágnes ezüst­érmes lett. Ugyancsak másodikként zárt a kétszeres Európa-bajnok Palágyi Zsanett is a 63 kilogrammosok között. Nyers Mónika is dobogóra tudott állni, miután bronzérmes lett az 52 kilósok között.

A junioroknál Véró Alex (+120 kg) megvédte Európa-bajnoki címét, a nőknél pedig az újoncként bemutatkozó Sallai Eszter mindenkit legyőzve, kontinensbajnoki aranyérmet szerzett.

A verseny legeredményesebb magyar versenyzője dr. Lombosi Melinda lett, akinek még a tokiói világbajnokságon elért teljesítményét is sikerült felülmúlnia. Korcsoportjában (40-50 évesek) és az open mezőnyben is diadalmaskodott a 41 éves versenyző, aki 150 kilós új open Európa-csúcsot és masters világcsúcsot teljesített a +84 kilogrammos női mezőnyben.

A masters I-es korosztályban Nyers Mónika (52 kg) és Salamon Erika (57 kg) is Európa-bajnok lett, akárcsak a férfiak masters III-as korosztályában Horváth Tibor hasonló kategóriájában a nehézsúlyúak között. Salamon Erika ráadásul a felnőtt korosztályban is indult, ott bronzéremmel zárt. Petróczki Magdolna és Schauer Kornél is feliratkozott az éremszerzők közé. Mindketten ezüstérmesek lettek Luxemburgban. Petróczki a női masters II-eseknél, Schauer pedig a master I-es korcsoportban állhatott dobogóra.

Az érmeken túl több pontszerző helyezést is elértek a magyar válogatott tagjai, aminek köszönhetően a felnőtt és a masters fekvenyomó csapat is összetett Európa-bajnoki kupát vehetett át. A csapateredményeket a legjobb öt helyezést elérő versenyzők pontszámai alapján számítják ki.

A Magyar Erőemelő Szövetség több világverseny megrendezésére is sikerrel pályázott. A válogatott tagjainak versenyeztetése mellett az utánpótlás bázist szeretnék szélesíteni.

Adatlap

Magyar Erőemelő Szövetség
Alapítási év:      1989

Székhely:            1146 Budapest, Istvánmezei u. 1–3.

RAW Fekvenyomó VB, Helsinki

Szabó Ágnes 1. hely, Nyers Mónika 3. hely, Palágyi Zsanett 3. hely, Salamon Erika 4. hely, Kovács Eszter 4. hely