A Nemzeti Versenysport Szövetség az év eleji kiadványában megjelent írásokat – aktualizálva – folyamatosan közzéteszi. Mivel az évkönyv bolti forgalomban nem kapható, így az NVESZ-hez tartozó rendkívül színes sporttársadalom bemutatását azokhoz is el szeretnénk juttatni, akik nem találkoztak a kiadvánnyal. A mostani részben a Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetség tevékenységét, eredményeit, céljait mutatjuk be.
Görsportok
A Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetség szakágai a gyorsasági görkorcsolya, a művészi ág, valamint a gördeszka. Hazánkban a görhokiklubok a Magyar Jégkorong Szövetség égisze alá tartoznak. A görkorcsolyasport része még az agresszív és a terep változat, továbbá az extrém lesiklás.
Míg a gördeszka Tokióban a 2020-as nyári olimpián mutatkozik be, addig a görkorcsolya a Világjátékokon szerepel.
A görkorcsolya születése nem köthető pontos dátumhoz, ám a feltételezések szerint már az 1700-as években is görkorcsolyáztak, így valószínűsíthető, hogy a foglalatosság akár 300 éves éves múltra tekint vissza. Az első görkorcsolyákat a már régóta ismert jégkorcsolyák alapján készítették, és inkább közlekedési eszközként használták.
A legnépszerűbb szakág, a gyorsasági görkorcsolya versenyein különböző távokat kell teljesíteni az ellenfelekkel vívott taktikai küzdelemben. A futamokat kiépített pályán vagy utcai helyszínen rendezik. A pálya hossza 160 és 300 méter közötti, döntött kanyarokkal. Az utcai bajnokságok 400-tól 800 méterig terjedő aszfaltozott területen zajlanak, általában városok parkjaiban, parkolóiban, tereken. Az egyéni indítású, rövid távú versenyeken egyenként mérik a versenyzők idejét.
Jelenleg a legeredményesebb magyar gyorsasági görkorcsolya-versenyző Gardi Dominika. Amennyiben ő az elkövetkezendő kolumbiai világbajnokságon hozza a formáját és eredményesen szerepel, ott lehet a Világjátékokon.
A gördeszka a nemzetközi gyakorlatot követve nemrég csatlakozott a szövetséghez. Mivel a gördeszka újonc az ötkarikás játékokon, így a szövetség fő feladata a gördeszkázás mint versenysport újraszervezése. A Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetségnél a sportág olimpiai szereplésétől azt remélik, hogy a görkorcsolya is több reflektorfényt kap majd.
A freestyle szakág is egyre divatosabb, és világversenyeket is rendeznek belőle, amelyeken magyar nemzetközi bíró rendszeresen közreműködik.
A hosszú távú tervek között szerepel egy hazai Európa-bajnokság megrendezése.
A városok utcáin járva azt látni, hogy mind a görkorcsolya, mind pedig a gördeszka nagyon trendi és népszerű szabadidős tevékenység. A szövetség célja, hogy ezt a bázist és tendenciát kihasználva növelje a klubjai és azok versenyzőinek a létszámát.
Adatlap
Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetség
Alapítási év: 1993
Székhely: 2800 Tatabánya, Paletta lakópark 1. 3/1.
Elérhetőség: +36 20 921 3718
lugosi.lszl@gmail.com
Honlap: www.mogsz.hu
Facebook: Magyar Országos Görkorcsolya
és Gördeszka Szövetség
Elnök: Lugosi László
Igazolt, regisztrált versenyzők száma: 1300 fő
Kiemelkedő nemzetközi eredmények (2017–2019):
2017
Európa-bajnokság
Gardi Dominika 3. hely
Junior Női váltó 4. hely
2018
Európa-bajnokság
Női váltó 4. hely
Gardi Dominika, 5. hely
2019
Európa-bajnokság (junior)
Bíró Hanna 4. hely
Világbajnokság (junior)
Sajgó Anna 8. hely