NVESZ évkönyv 2020 – Magyar Országos Horgász Szövetség

A Nemzeti Versenysport Szövetség az év eleji kiadványában megjelent írásokat – aktualizálva – folyamatosan közzéteszi. Mivel az évkönyv bolti forgalomban nem kapható, így az NVESZ-hez tartozó rendkívül színes sporttársadalom bemutatását azokhoz is el szeretnénk juttatni, akik nem találkoztak a kiadvánnyal. A mostani részben a Magyar Országos Horgász Szövetség tevékenységét, eredményeit, céljait mutatjuk be.

Horgászat

Minden tekintetben kimagasló sikereket mondhat magáénak a Magyar Országos Horgász Szövetség. Hazánk több mint 550 ezer(!) fős horgászlétszáma az európai országok között nem a legnagyobb, a honi versenyzők mégis világraszóló eredményeket tudnak évről évre elérni a horgász versenysportban. Ez előreviszi nemcsak a horgászsportot, de az általános horgászati kultúrát is.

Az elmúlt évek hazai szempontból legsikeresebb horgászvilágversenyei a 2018-as veterán horgász-világbajnokság, a 2019-es feeder vb, a női horgász vb és a feeder klubcsapatok vb-je voltak, amelyeken világbajnoki címet szereztek versenyzőink. A veterán és a két feeder kategóriában ez volt az első vb-aranya a magyar horgászsportnak, a női csapat pedig második világbajnoki címét szerezte.

Az ifjúsági versenyzők közül az U25-ös vb-n Kisjuhász Bence egyéni világbajnok lett. További kiemelkedő eredmény, hogy a Nemzetközi Édesvízi Horgász Szövetség (FIPSed) világranglistáján a felnőtt úszós kategóriában hazánk az éllovas. Erre az elmúlt ötven évben nem volt példa: Magyarország első ízben vezeti a rangsort.

A MOHOSZ-nak összesen hat szakága van – a finomszerelékes, az utánpótlás, a feeder, a pergető-műlegyező, a pontyfogó, illetve a casting és távdobó szakág –, amelyeknek húsz országos bajnokságot rendeznek mintegy 1200 versenyző részvételével. Ez tekinthető a horgászat élsport részének, ugyanakkor a kisebb amatőr versenyeken ennél sokkal többen indulnak el.

A sportág népszerűségének további növelése érdekében a szövetség folytatni kívánja az erős jelenlétét a médiában, kiterjesztve azt az országos médiára is. A MOHOSZ lapja, a Magyar Horgász hasábjain minden versenyről beszámolnak, és ma már videós tudósítások is készülnek a versenyekről, amelyek a Magyar Országos Horgász Szövetség Youtube-csatornáján érhetőek el. Saját Facebook-oldalukon is aktívak, ami élő közvetítések, eredmények, hírek azonnali megosztásában is megnyilvánul. Mindezeken kívül minden esztendőben kiadják a Horgász Versenysport évkönyvet.

A népszerűsítésben ugyancsak fontos a szövetség számára az utánpótlás versenyzés kiemelt kezelése, akárcsak a hazai rendezésű világversenyek magas szintű lebonyolítása és kommunikálása.

Adatlap

Magyar Országos Horgász Szövetség

Alapítási év:      1945

Székhely:            1124 Budapest, Korompai utca 17.

Deli Ibolya 7. hely

Csónakos Pergető Horgász Világbajnokság        Deák Ferenc – Hipszki Róbert 4. hely