Kenus volt, búvársportért dolgozott – elhunyt Mohácsi Ferenc

Készült2025-04-30

Kenus volt, búvársportért dolgozott – elhunyt Mohácsi Ferenc

Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus, a honi búvársport egyik megteremtője, a CMAS Végrehajtóbizottságának korábbi tagja – adta hírül a Magyar Olimpiai Bizottság.

Mohácsi Ferenc 1929. október 25-én született Budapesten. Édesapja orvosi műszerész volt, talán ennek is köszönhető, hogy később ő is hasonló pályára lépett. Családjával Sashalmon éltek, a sporttal is itt került közelebbi kapcsolatba. Kisgyerekként előbb csak a pályáról kiszálló labdákat rugdosta vissza a Sashalmi Atlétikai Sport Club focipályájának kapuja mögül, majd szép lassan bekerült a csapatba, egészen az ifi válogatottságig vitte. A II. világháború után Jákics Rezső bokszolni hívta a BESZKÁRT-hoz, de a futballt se hagyta ott. Nemsokkal később barátai invitálásra kezdett el kajakozni. Sashalomról járt a pünkösdfürdői telepre edzeni, ami még ma sem számít kis távolságnak, nemhogy a ’40-es évek végén, az ’50-es évek elejének Magyarországán. 1947-ben már harmadik lett az ifi ob-n K-1 500 méteren.

1948-ban már a válogatott keretbe is bekerült. Első nemzetközi versenyére 1949-ben, Poznanban került sor, ahol két ezüstérmes egységnek is tagja volt. Jöttek sorban is a szép eredmények, igaz mindig második-harmadik volt csak a sorban. Bár a focipályáktól elszakadt, kiegészítő sportágként elkezdett síelni. Váltóban és csapatban is sikerült bajnoki címet szereznie, illetve téli háromtusában is háromszor. A 1949-1955 között a síválogatott-keretnek is tagja volt olyannyira, hogy a sporthivatal választás elé állította: a téli, vagy a nyári olimpiai játékokra szeretne-e inkább készülni.

 

Egy 1955-ös bécsi versenyről az abszolút favoritnak számító kenukettes Wieland-Halmai páros Halmai fele nem tért haza, így Wieland Károlynak új pár után kellett néznie. A kor kenusai közül mindenkivel összetérdelt már, mikor Szabó Ferenc szólt neki, hogy Mohácsit kéne kipróbálnia, hiszen ő egy igazi all-round versenyző. Mohácsit is meg kellett győzni, aki kéthetes „próbaidőt” kért. Az összetérdelés sikerült, és az ’56-os olimpiára már, mint a C-2 1000 méteres egység tagja utazott. Az olimpián végül bronzérmesek lettek.

A játékok után bár búcsút vett a kajak-kenutól, ám a sporttól nem szakadt el és itt érkezünk el igazából Mohácsi Ferenc életének ahhoz a fejezetéhez, amely mellett a Nemzeti Versenysport Szövetség sem mehet el szó nélkül. A lapátot szögre akasztva Mohácsi kipróbálta magát sportlövészetben és a motorcsónaksportban is. Utóbbiban 1959-ben a 250 köbcentis siklóhajók-kategóriában országos bajnok lett. De elévülhetetlen érdemei vannak a magyar búvársport megteremtésében is. Nemcsak a Magyar Honvédelmi Szövetségnél volt a búvárszakosztály szakágvezetője, de a Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári teendőit is ellátta egészen 1989-ig. 1972-től 1989-ig a Búvár Világszövetség (CMAS) végrehajtó bizottságának a tagja volt, valamint nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett. Műszerész végzettsége mellé 1966-ban a Testnevelési Egyetemen szerzett tanári diplomát. Hogy mennyire a sport – jó értelemben – megszállottja volt, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy ötven évvel a melbourne-i olimpia után négy számban is masters magyar bajnoki címet nyert és még kilencven évesen is a mindennapjai része volt a sport.

Az NVESZ osztozik a család, a kajak-kenusport közösség és az olimpiai-család gyászában!

 

Forrás: MOB

Kép: MTI